Nejčastější otázky a odpovědi2024-04-30T09:40:30+01:00

Nejčastější otázky a odpovědi

Zvládneme naučit plavat dítě v domácím prostředí?2023-07-21T11:46:41+01:00

Někteří z nás určitě ano, to nechceme v žádném případě rozporovat. Chceteli mít doma „plavce“ co nejdříve, měli bychom jeho vodní výchovu svěřit odborníkům. Necháteli děťátko provádět přirozené pohyby, připomínající nechvalně známou čubičku, získáte sice časem jistotu, že se neutopí, ale jeho plavecký styl to dlouhodobě poznamená, což jako dospělí dobře známe:) Dlouho ho totiž nic nenutí provádět správná tempa, vždyť přece plave. Je to podobné jako když se naučíme psát na počítači dvěma prsty. Píšeme a nepíšeme zároveň. V provedených výzkumech nechali odborníci jednu skupinu dětí plavat tak, jak jim ruce a nohy narostly a následně je porovnávali s těmi, které se učily tempa podle metodiky. Je nutno zdůraznit, že se neutopil nikdo. Lidé stojící na břehu však měli tendence děti z první skupiny zachraňovat, protože jejich pohyby připomínaly spíš zápas o život…

Musí se děti co nejrychleji naučit potápět?2023-07-21T11:56:48+01:00
Poslední dobou některé plavecké školy praktikují metodu takzvaného „delfínkování“, vycházející z ruské metody drilování dětí. Děťátko je dvanáctkrát po sobě ponořeno a vynořeno, přičemž napodobuje pohyb delfína. Tato metoda je však spíše atrakcí pro dospělé, zatímco samotné děti stresuje a vyčerpává. Lekce plavání mají být hravou formou a mrňouskové mají nové prostředí objevovat v bezpečné blízkosti rodičů. Voda jim poskytuje jiné možnosti pohybu, a i rodiče nacházejí další možnosti her a dovádění se svými potomky. Především tatínkové se zbavují strachu z toho, že dítě upustí nebo mu jinak ublíží a získávají jistotu při manipulaci s miminkem. V našem klubu plně respektujeme individuální vývoj a pokrok každého plaváčka. Proto na potápění se nikdy nespěcháme a necháváme pokroku přirozený vývoj. Ono se nic pořádného nikdy neuspěchá…
Proč mají dětí v plavání bez rodičů volné rozplavání v délce 10-15 minut?2023-07-21T11:49:22+01:00

Rozplavání je zařazováno v lekci záměrně a je součástí metodiky plavání dětí. Po celém dni stráveném ve školce, škole, družině a v kroužcích se zvyšuje potřeba pohybu, křiku a dovádění. Děti bez rozplavání jsou nesoustředěné a výuka zbytečně stagnuje.

Pro jakou úroveň pokročilosti jsou kurzy určeny?2023-07-21T11:49:35+01:00

Naše kurzy neomezují žádnou pokročilost plavání. I když je vaše dítko úplný neplavec, můžete ho dát do kurzu, který vám vyhovuje. Pokud mu úroveň nebude vyhovovat, je možné přestoupit do skupiny, ve které se budete s děťátkem cítit lépe.

Naučí se dítě v kurzech dětské plavání skutečně plavat?2023-07-21T11:50:32+01:00

Skutečným plavcem se dítě může stát nejdříve ve 4 4,5 letech. K tomu však potřebuje minimálně třikrát týdně trénovat. K výuce nejrůznějších plaveckých stylů je však po stránce duševní i pohybové dítě nejlépe připravené kolem 9 let. Je však praktičtější začínat dřív, neboť návštěvou kurzů minimalizujeme riziko možnému utonutí. Kurzy „plavání“ učí miminka a malé děti dýchání do vody, orientaci pod hladinou, pády, seskoky a splývaní. Děti si však především zvykají na vodní prostředí jako takové a zpracovávají pocity mokra v uších, očích a nose.

Neprochladnou ve vodě děti a nebudou nemocné?2023-07-21T11:51:12+01:00

Nejmenší mrňouskové do 6 měsíců by měli plavat výhradně v samostatných vanách s teplotou kolem 37 °C, přičemž teplota vody se s věkem postupně snižuje. Proto není pro miminka do půl roku vhodné plavání v bazéně. Miminkám od 6 týdnů 6 měsíců nabízíme plavání ve speciální hluboké rehabilitační vaně, s hydraulickým zvedáním, umístěné v budově našeho areálu. Pro mrňousky od 6 měsíců je tu bazén o teplotě 32 °C s okolním vzduchem o stejné teplotě. Jinak je třeba říci, že dýchání přes odpor vody má rehabilitační účinky a dětem trpícím problémy s horními cestami dýchacími prospívá. V bazénu je totiž bezprašné a vlhké prostředí, proto je plavání jedním ze sportů, které lékaři doporučují například astmatikům.

Je voda závadná, když do ní miminka čůrají?2023-07-21T11:51:41+01:00

Samozřejmě že ne, od toho ji automaticky ošetřujeme. Na druhou stranu je ale třeba říci, že deset vyčůraných miminek nadělá ve vodě menší škodu než jeden neosprchovaný dospělý…

Urychluje se plaváním psychomotorický vývoj dítěte?2023-07-21T11:52:25+01:00
Diplomová práce Pavly Večeřové na FTVS, vedená doktorkou Čechovskou, potvrdila, že děti absolvující pravidelný plavecký výcvik jsou o něco šikovnější. Rozhodně však nelze paušálně říct, že začínají chodit mnohem dříve než ostatní děti jejich věku, kdy tělo ještě není na nové dovednosti fyzicky připraveno. Zkrátka jsou obvykle mezi prvními, ale není to pravidlem:)
Do lekce jen se zdravým děťátkem?2023-07-21T11:52:58+01:00

Lekce plavání mohou kromě malých výjimek navštěvovat všechny děti. Pokud má však miminko specifický zdravotní problém, měl by se ke vhodnosti plavání vyjádřit odborný lékař. Pravidlem však je, že by do vody neměly chodit děti, které mají zápaly uší a očí, průjem, otevřené rány, horečku nebo infekční onemocnění. Naopak při některých zdravotních problémech může naopak plavání mrňouskům pomoci. Velmi vhodné je například pro předčasně narozené, nebo různě tělesně postižené děti, stejně tak jako v případech, kdy je třeba zpevnit nebo naopak uvolnit svaly.

Proč je při plavání vyžadována plavecká čepice a brýle?2023-07-21T11:53:22+01:00

Čepice zabraňuje padání vlasů do vody a tím i případnému vdechnutí a spolknutí vlasů kojenci, které mu způsobí okamžité zvracení. Čepice na hlavách dětí i rodičů jsou velkou pomocí, protože odpadá starost o účes a padání vlasů do očí a tím způsobené nechtěné ponoření kojence pod vodu. U dětí zlepšuje soustředění na plavání, jistotou pohybu a orientaci pod vodou. Brýle jsou vyžadovány až v průběhu kurzu, kdy se více potápíme. Umožňují nám pod vodou lépe vidět, protože ne každému je příjemné potápění bez brýlí. To paradoxně zvládají lépe děti než rodiče. Pokud si nejste jisti výběrem čepice pro svoje dítě, můžete si je stejně jako dětské plavečky zakoupit přímo u nás na recepci, kde si vyberete z mnoha dětských vzorů.

Co se stane, když se před plaváním neosprchuji? Proč se musím před plaváním osprchovat a namydlit?2023-07-21T11:53:43+01:00

Na lidském těle žije spousta bakterií, které jsou tělu prospěšné, nicméně ve vodě škodí. Sprchování bez plavek a umývání mýdlem vyžadujeme proto, protože je to jediná možnost, jak zabránit šíření bakteriální infekcí. Pokud se před plaváním z jakéhokoliv důvodu neosprchujete a neumyjete mýdlem, dějí se v bazéně věci:) Množství chlóru navázáním na bakterie poklesne a vracející voda dá pokyn počítači do strojovny. Ten okamžitě přidá takové množství chlóru, které pokryje počet neumytých lidí v bazéně. Všichni rodičové by tedy měli vědět, že se sprchují ne kvůli nám, ale kvůli svým dětem a
udržení minimální hladiny chlóru v bazéně. Pro maminky pak platí, že by si na plavání měly odpustit makeup, i když výrobce říká, že je voděodolný🙂

Jak je to s chlórem a dětskou pokožkou?2023-07-21T11:54:12+01:00
Voda v našem bazénu se neustále automaticky filtruje a cirkuluje. Navíc je ošetřena výkonnými UV lampami, což nám umožňuje udržovat obsah chlóru v bazénu na nejnižší možné úrovni. Pokud dítě po koupání osprchujete, ošetříte mu kůži olejem či pleťovým mlékem a doma ho už znovu nešamponujete ve vaně, není důvod se o jeho pokožku bát.
Jak je to se záněty středního ucha?2023-07-21T11:47:25+01:00

Záněty mívají obvykle ty děti, které jsou k tomu náchylné. Otázkou zůstává, zda by je neměly i bez plavání. Voda sice do uší vniká, nicméně bakterie se v udržovaném prostředí ve vodě téměř nevyskytují, protože chlor je okamžitě zahubí. Dříve se dětem dávaly do uší tampony, ale byly tak ochuzeny o sluchové vjemy, což je vždycky škoda. Lékaři dnes tvrdí, že tampony nejsou potřeba. Stačí po plavání vysušit zevní zvukovod, a hlavně příliš nespěchat ven na chladný vzduch. Proto by se v chladnějším období měly děti po plavání aklimatizovat alespoň 15 minut v odpočinkové místnosti.

Jak je to s plaváním v zimním období?2023-07-21T11:54:58+01:00

Zimní období dává všem pořádně zabrat a malým dětem zvlášť. Některé z nich jdou doslova od nemoci k nemoci. Několik chvil mezi dětmi, delší pobyt venku, nebo náhlá změna počasí a už to začne. Malá nudle, větší nudle, kašlíček, kašel a nakonec i nějaká ta horečka. Pokud i váš mrňousek patří mezi ty náchylnější a „věčně nemocné děti“, je možná na čase začít přemýšlet o tom, jak efektivně posílit jeho imunitu. Kromě saunování, které není pro každého a malé děti ho mnohdy špatně snášejí, je jednou z možností, jak pomoci oslabenému imunitnímu systému, právě otužování plaváním. Dýchání přes odpor vody má rehabilitační účinky a dětem trpícím problémy s horními cestami dýchacími prospívá. V bazénu je totiž bezprašné a vlhké prostředí, proto je plavání jedním ze sportů, které lékaři doporučují například astmatikům. Za ta léta máme vyzkoušeno, že rodiče, kteří vedou svoje děti odmalička k plavání, nemocnost dětí v zimě netrápí.

Jaká je teplota vzduchu a vody bazénu?2023-05-19T15:33:52+01:00

V našem bazénu má voda i vzduch teplotu 32°C.

Jak se čistí voda v bazénu?2023-07-21T11:55:48+01:00

Provoz bazénu je plně automatický. Dávkování chlóru řídí počítač. Kontrola probíhá 24 hodin denně. Hodnoty jsou pravidelně zapisovány a kontrolovány. Voda musí splňovat normu ČSN pro plavání kojenců a batolat. Brněnské vodárny pravidelně odebírají vzorky vody, které se vyhodnocují v Krajské hygienické stanici. Abychom nemuseli používat vysokou dávku chlóru, je voda sekundárně ošetřena UV lampami, které spolehlivě zabíjí veškeré bakterie ve vodě. Rozbory vody jsou k nahlédnutí v kanceláři.

Zvládneme naučit plavat dítě v domácím prostředí?2023-07-21T11:46:41+01:00

Někteří z nás určitě ano, to nechceme v žádném případě rozporovat. Chceteli mít doma „plavce“ co nejdříve, měli bychom jeho vodní výchovu svěřit odborníkům. Necháteli děťátko provádět přirozené pohyby, připomínající nechvalně známou čubičku, získáte sice časem jistotu, že se neutopí, ale jeho plavecký styl to dlouhodobě poznamená, což jako dospělí dobře známe:) Dlouho ho totiž nic nenutí provádět správná tempa, vždyť přece plave. Je to podobné jako když se naučíme psát na počítači dvěma prsty. Píšeme a nepíšeme zároveň. V provedených výzkumech nechali odborníci jednu skupinu dětí plavat tak, jak jim ruce a nohy narostly a následně je porovnávali s těmi, které se učily tempa podle metodiky. Je nutno zdůraznit, že se neutopil nikdo. Lidé stojící na břehu však měli tendence děti z první skupiny zachraňovat, protože jejich pohyby připomínaly spíš zápas o život…

Musí se děti co nejrychleji naučit potápět?2023-07-21T11:56:48+01:00
Poslední dobou některé plavecké školy praktikují metodu takzvaného „delfínkování“, vycházející z ruské metody drilování dětí. Děťátko je dvanáctkrát po sobě ponořeno a vynořeno, přičemž napodobuje pohyb delfína. Tato metoda je však spíše atrakcí pro dospělé, zatímco samotné děti stresuje a vyčerpává. Lekce plavání mají být hravou formou a mrňouskové mají nové prostředí objevovat v bezpečné blízkosti rodičů. Voda jim poskytuje jiné možnosti pohybu, a i rodiče nacházejí další možnosti her a dovádění se svými potomky. Především tatínkové se zbavují strachu z toho, že dítě upustí nebo mu jinak ublíží a získávají jistotu při manipulaci s miminkem. V našem klubu plně respektujeme individuální vývoj a pokrok každého plaváčka. Proto na potápění se nikdy nespěcháme a necháváme pokroku přirozený vývoj. Ono se nic pořádného nikdy neuspěchá…
Proč mají dětí v plavání bez rodičů volné rozplavání v délce 10-15 minut?2023-07-21T11:49:22+01:00

Rozplavání je zařazováno v lekci záměrně a je součástí metodiky plavání dětí. Po celém dni stráveném ve školce, škole, družině a v kroužcích se zvyšuje potřeba pohybu, křiku a dovádění. Děti bez rozplavání jsou nesoustředěné a výuka zbytečně stagnuje.

Pro jakou úroveň pokročilosti jsou kurzy určeny?2023-07-21T11:49:35+01:00

Naše kurzy neomezují žádnou pokročilost plavání. I když je vaše dítko úplný neplavec, můžete ho dát do kurzu, který vám vyhovuje. Pokud mu úroveň nebude vyhovovat, je možné přestoupit do skupiny, ve které se budete s děťátkem cítit lépe.

Naučí se dítě v kurzech dětské plavání skutečně plavat?2023-07-21T11:50:32+01:00

Skutečným plavcem se dítě může stát nejdříve ve 4 4,5 letech. K tomu však potřebuje minimálně třikrát týdně trénovat. K výuce nejrůznějších plaveckých stylů je však po stránce duševní i pohybové dítě nejlépe připravené kolem 9 let. Je však praktičtější začínat dřív, neboť návštěvou kurzů minimalizujeme riziko možnému utonutí. Kurzy „plavání“ učí miminka a malé děti dýchání do vody, orientaci pod hladinou, pády, seskoky a splývaní. Děti si však především zvykají na vodní prostředí jako takové a zpracovávají pocity mokra v uších, očích a nose.

Neprochladnou ve vodě děti a nebudou nemocné?2023-07-21T11:51:12+01:00

Nejmenší mrňouskové do 6 měsíců by měli plavat výhradně v samostatných vanách s teplotou kolem 37 °C, přičemž teplota vody se s věkem postupně snižuje. Proto není pro miminka do půl roku vhodné plavání v bazéně. Miminkám od 6 týdnů 6 měsíců nabízíme plavání ve speciální hluboké rehabilitační vaně, s hydraulickým zvedáním, umístěné v budově našeho areálu. Pro mrňousky od 6 měsíců je tu bazén o teplotě 32 °C s okolním vzduchem o stejné teplotě. Jinak je třeba říci, že dýchání přes odpor vody má rehabilitační účinky a dětem trpícím problémy s horními cestami dýchacími prospívá. V bazénu je totiž bezprašné a vlhké prostředí, proto je plavání jedním ze sportů, které lékaři doporučují například astmatikům.

Je voda závadná, když do ní miminka čůrají?2023-07-21T11:51:41+01:00

Samozřejmě že ne, od toho ji automaticky ošetřujeme. Na druhou stranu je ale třeba říci, že deset vyčůraných miminek nadělá ve vodě menší škodu než jeden neosprchovaný dospělý…

Urychluje se plaváním psychomotorický vývoj dítěte?2023-07-21T11:52:25+01:00
Diplomová práce Pavly Večeřové na FTVS, vedená doktorkou Čechovskou, potvrdila, že děti absolvující pravidelný plavecký výcvik jsou o něco šikovnější. Rozhodně však nelze paušálně říct, že začínají chodit mnohem dříve než ostatní děti jejich věku, kdy tělo ještě není na nové dovednosti fyzicky připraveno. Zkrátka jsou obvykle mezi prvními, ale není to pravidlem:)
Do lekce jen se zdravým děťátkem?2023-07-21T11:52:58+01:00

Lekce plavání mohou kromě malých výjimek navštěvovat všechny děti. Pokud má však miminko specifický zdravotní problém, měl by se ke vhodnosti plavání vyjádřit odborný lékař. Pravidlem však je, že by do vody neměly chodit děti, které mají zápaly uší a očí, průjem, otevřené rány, horečku nebo infekční onemocnění. Naopak při některých zdravotních problémech může naopak plavání mrňouskům pomoci. Velmi vhodné je například pro předčasně narozené, nebo různě tělesně postižené děti, stejně tak jako v případech, kdy je třeba zpevnit nebo naopak uvolnit svaly.

Proč je při plavání vyžadována plavecká čepice a brýle?2023-07-21T11:53:22+01:00

Čepice zabraňuje padání vlasů do vody a tím i případnému vdechnutí a spolknutí vlasů kojenci, které mu způsobí okamžité zvracení. Čepice na hlavách dětí i rodičů jsou velkou pomocí, protože odpadá starost o účes a padání vlasů do očí a tím způsobené nechtěné ponoření kojence pod vodu. U dětí zlepšuje soustředění na plavání, jistotou pohybu a orientaci pod vodou. Brýle jsou vyžadovány až v průběhu kurzu, kdy se více potápíme. Umožňují nám pod vodou lépe vidět, protože ne každému je příjemné potápění bez brýlí. To paradoxně zvládají lépe děti než rodiče. Pokud si nejste jisti výběrem čepice pro svoje dítě, můžete si je stejně jako dětské plavečky zakoupit přímo u nás na recepci, kde si vyberete z mnoha dětských vzorů.

Co se stane, když se před plaváním neosprchuji? Proč se musím před plaváním osprchovat a namydlit?2023-07-21T11:53:43+01:00

Na lidském těle žije spousta bakterií, které jsou tělu prospěšné, nicméně ve vodě škodí. Sprchování bez plavek a umývání mýdlem vyžadujeme proto, protože je to jediná možnost, jak zabránit šíření bakteriální infekcí. Pokud se před plaváním z jakéhokoliv důvodu neosprchujete a neumyjete mýdlem, dějí se v bazéně věci:) Množství chlóru navázáním na bakterie poklesne a vracející voda dá pokyn počítači do strojovny. Ten okamžitě přidá takové množství chlóru, které pokryje počet neumytých lidí v bazéně. Všichni rodičové by tedy měli vědět, že se sprchují ne kvůli nám, ale kvůli svým dětem a
udržení minimální hladiny chlóru v bazéně. Pro maminky pak platí, že by si na plavání měly odpustit makeup, i když výrobce říká, že je voděodolný🙂

Jak je to s chlórem a dětskou pokožkou?2023-07-21T11:54:12+01:00
Voda v našem bazénu se neustále automaticky filtruje a cirkuluje. Navíc je ošetřena výkonnými UV lampami, což nám umožňuje udržovat obsah chlóru v bazénu na nejnižší možné úrovni. Pokud dítě po koupání osprchujete, ošetříte mu kůži olejem či pleťovým mlékem a doma ho už znovu nešamponujete ve vaně, není důvod se o jeho pokožku bát.
Jak je to se záněty středního ucha?2023-07-21T11:47:25+01:00

Záněty mívají obvykle ty děti, které jsou k tomu náchylné. Otázkou zůstává, zda by je neměly i bez plavání. Voda sice do uší vniká, nicméně bakterie se v udržovaném prostředí ve vodě téměř nevyskytují, protože chlor je okamžitě zahubí. Dříve se dětem dávaly do uší tampony, ale byly tak ochuzeny o sluchové vjemy, což je vždycky škoda. Lékaři dnes tvrdí, že tampony nejsou potřeba. Stačí po plavání vysušit zevní zvukovod, a hlavně příliš nespěchat ven na chladný vzduch. Proto by se v chladnějším období měly děti po plavání aklimatizovat alespoň 15 minut v odpočinkové místnosti.

Jak je to s plaváním v zimním období?2023-07-21T11:54:58+01:00

Zimní období dává všem pořádně zabrat a malým dětem zvlášť. Některé z nich jdou doslova od nemoci k nemoci. Několik chvil mezi dětmi, delší pobyt venku, nebo náhlá změna počasí a už to začne. Malá nudle, větší nudle, kašlíček, kašel a nakonec i nějaká ta horečka. Pokud i váš mrňousek patří mezi ty náchylnější a „věčně nemocné děti“, je možná na čase začít přemýšlet o tom, jak efektivně posílit jeho imunitu. Kromě saunování, které není pro každého a malé děti ho mnohdy špatně snášejí, je jednou z možností, jak pomoci oslabenému imunitnímu systému, právě otužování plaváním. Dýchání přes odpor vody má rehabilitační účinky a dětem trpícím problémy s horními cestami dýchacími prospívá. V bazénu je totiž bezprašné a vlhké prostředí, proto je plavání jedním ze sportů, které lékaři doporučují například astmatikům. Za ta léta máme vyzkoušeno, že rodiče, kteří vedou svoje děti odmalička k plavání, nemocnost dětí v zimě netrápí.

Jaká je teplota vzduchu a vody bazénu?2023-05-19T15:33:52+01:00

V našem bazénu má voda i vzduch teplotu 32°C.

Jak se čistí voda v bazénu?2023-07-21T11:55:48+01:00

Provoz bazénu je plně automatický. Dávkování chlóru řídí počítač. Kontrola probíhá 24 hodin denně. Hodnoty jsou pravidelně zapisovány a kontrolovány. Voda musí splňovat normu ČSN pro plavání kojenců a batolat. Brněnské vodárny pravidelně odebírají vzorky vody, které se vyhodnocují v Krajské hygienické stanici. Abychom nemuseli používat vysokou dávku chlóru, je voda sekundárně ošetřena UV lampami, které spolehlivě zabíjí veškeré bakterie ve vodě. Rozbory vody jsou k nahlédnutí v kanceláři.

Ceny plaveckých kurzů

pro plavací rok 2023 -2024

1. dítě

2. dítě

dvojče

1 BLOK

3 BLOKY

5 BLOKŮ

3 295 Kč

*8 960 Kč

13 400 Kč

1 BLOK

3 BLOKY

5 BLOKŮ

2 695 Kč

7 410Kč

12 300Kč

1 BLOK

3 BLOKY

5 BLOKŮ

1 650 Kč

4 950Kč

8 250Kč

Aktuální obsazenost: volná místa

* Nutno koupit po sobě jdoucí bloky

Info

  • počet lekcí bloku: 8 lekcí
  • délka lekce dětí 6 měsíců až 3 roky: 40 min
  • délka lekce dětí 3 až 7 let: 50 min

Potřebné informace

Co s sebou na plavání

Přihlášky, omluvy a náhrady

Zásady a pravidla

Pár čísel

0 let
ve vodě
0 let
ve vodě
0
dětí z Brna a okolí
0
dětí z Brna a okolí
0
litrů v bazéně
0
litrů v bazéně
0 tet
a jeden strejda
0 tet
a jeden strejda
0+
fotek pod vodou
0+
fotek pod vodou
Přejít nahoru